Park Miejski w Sycowie

Park Miejski

Park Miejski w Sycowie - główne wejście do Parku znajduje się na ulicy Szkolnej,
blisko centrum miasta. Zaprojektowany w 1813 roku przez Georga H.W.Grapowa (ur.1790 r.;
jego syn Wilhelm zaprojektował budynek Dworca Głównego we Wrocławiu - źródło
www.tsm.sycow.pl, ukończony około roku 1860, zmieniał się przez kolejne stulecia,
zachowując jednak swój niepowtarzalny styl angielski. Założycielem parku był Gustav Calixt
Biron von Curland (1780-1821). Więcej o Bironach przeczytasz tutaj

Park Miejski w Sycowie

W XIX i XX w. w parku zamkowym istniały cztery stawy: Trzcinowy, Żabi, Zamkowy i Kaczy. W jednym z ogrodów zwanym „owocowym” znajdowała się kręgielnia z restauracją, udostępniona dla publiczności. W książęcej palmiarni (maks. jej wysokość w środkowej części wynosiła 10 m) hodowano stuletnie rośliny: pomarańcze, mandarynki i wiele kwiatów doniczkowych. W innym budynku (tzw. satira), ogrzewanym drewnem, uprawiano ananasy, których co roku zbierano 4 do 5 centnarów (ok.250 kg) . Uprawa tych owoców przestała być dla rodziny Bironów rentowna po I wojnie światowej. W dwóch dużych szklarniach Bironowie uprawiali również azalie oraz róże. Palmiarnia była połączona z budynkiem przy ulicy Ogrodowej (Gartenstraße), w którym znajdowała się kwiaciarnia. W niej ludność miejska mogła zaopatrzyć się w kwiaty doniczkowe i cięte, a także wieńce.

Dzisiejszy Park Miejski w Sycowie, zrewitalizowany w 2012 roku, urzeka swoim urokiem i tajemniczością o każdej porze roku. Rozpoznać w nim można cztery strefy: 

  • reprezentacyjną - z odtworzonym dawnym układem ścieżek, pergolą pięknie otoczoną pnącymi różami, fontanną z piaskowca oraz ławeczką Bironów. Ta część położona jest nieco wyżej niż pozostała część parku, dlatego jest dobrym miejscem widokowym. Na skwerku
    przed parkiem (gdzie stał niegdyś zamek książęcy) podziwiać można dwa zespoły rzeźb: odlane w brązie cztery rzeźby symbolizujące rzeki Francji wykonane w warsztacie Vala d`Osneta, będące kopiami rzeźb wersalskich oraz cztery marmurowe figury - alegorie czterech pór roku. 
  • centralną - tereny okalające pierwszy staw z odtworzonymi naturalnymi liniami brzegowymi, z rzeźbą plenerową oraz dawnymi zabudowaniami majątku książęcego. 
  • rekreacyjną - dawniej było tu pole kempingowe. Obecnie jest to strefa aktywnego wypoczynku, miejsce w którym odbywają się wydarzenia kulturalne i sportowe. 
  • strefę zadumy - to miejsce w którym można odpocząć, wyciszyć się. W centralnej części tej strefy znajduje się zabytkowe mauzoleum (XIX w.) rodziny Biron von Curland.


Park miejski jest zieloną wizytówką Sycowa. Są w nim dwa stawy: pierwszy - większy - jest piękną ozdobą parku, natomiast drugi zwany „kaczym”…jest bardziej dziewiczy, schowany w części leśnej parku, ale każdy wytrwały spacerowicz znajdzie go bez problemu. Spacerując
alejkami można odpocząć wśród wiekowych drzew (wielu pomników przyrody) i zieleni, posłuchać treli ptaków, które swoje koncerty rozpoczynają punktualnie wg ptasiego zegara. Park jest wyjątkowo przyjaznym i atrakcyjnym miejscem dla biegaczy, rowerzystów i
wszystkich, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas wolny. W parku (od ul. Ogrodowej) znajduje się duży plac zabaw dla dzieci oraz siłownia plenerowa, a naprzeciwko nich nowy Komisariat Policji.


W sezonie wiosenno - letnim w parku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych, m.in. łuczniczy halloween, Festiwal Dobrego Jedzenia i Piwa, jarmarki (w tym Jarmak Regionalny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa), pikniki, imprezy tematyczne, święto
kolorów.